דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
10 באוגוסט 2010 | מהדורה 57

ציור: נועה גורן

אמנות לא תל-אביבית – שם זמני

מאמר מערכת

"אמנות לא תל-אביבית: שם זמני" הוא גיליון מסע. זהו מסע בין רכיבי הזהות המטלטלים את ההוויה הישראלית בין קטבים שונים: בין גלובליות, מקומיות, ציונות ופוסט-ציונות; בין יהדות, ישראליות, מזרח-תיכוניות וערביות. בין הרצון להשתרש לבין הרצון לעוף ולנדוד; בין הצורך בייחוד ויעוד, לבין הצורך להשתלב ולהתבולל; בין הרצון להרגיש שייך לבין תחושת זרות  שאין לה מרפא; בין דתיות עמוקה לחילוניות עמוקה, ובין דתיות ספקנית לבין חילוניות ספקנית; בין המשיכה לכסף ולכל מה שהוא מאפשר לבין הסלידה מכל מה שהכסף מאפשר; בין הרצון לשכוח ולהשכיח ובין ההכרח לזכור. בין הפצעים הפתוחים של חיינו: יחסינו עם הפלסטינים ועם המרחב הערבי; יחסינו עם העולם המערבי והעבר הקרוב הממשיך לרדוף אותנו; היחסים בין עשירים לעניים, עולים וותיקים, אנשי פריפריה ומרכז, אנשי מערב ואנשי מזרח, וסוגיית ה"לאן" שטורדת את מנוחת כל יושבי הארץ הזו, כאחד.

והאמנות היא במצב של חיפוש; זהו חיפוש הנולד מן המעבר החד שחוו כל היהודים שהתקבצו כאן מהיות מיעוט ומיצירתו התרבותית של מיעוט, להוויה של רוב וליצירה תרבותית המתפתחת בהוויה של רוב; זהו חיפוש הנולד מתחושות המיעוט של ערביי ישראל, ומהיצירה האמנותית הנובעת מתחושתם כמיעוט. זהו חיפוש הנולד במקום שבו המזרח והמערב נפגשים, מתנגשים ויוצרים הוויה חדשה.

שמו של הגיליון "אמנות לא תל-אביבית: שם זמני" נובע מהרגשה שהלכה והתעצמה ככל שהתחקיר על הגיליון התקדם, והיא שהצד הייחודי של האמנות הישראלית איננו נולד כרגע דווקא במטרופולין הישראלי הגדול מכולם, אלא במקומות אחרים, פחות מסוקרים; שהאמנות הישראלית התל-אביבית משוחחת, בחלקים גדולים שלה, עם האמנות הגלובלית העכשווית, ויש לה הישגים יפים בתחום זה, אך הדברים המפתיעים מתרחשים במקומות שבהם האמנים פונים פנימה, אל מקומם שלהם. ולכן, "שם זמני", הוא כינוי לתופעה ישראלית אמנותית חדשה, שעוד אין לה שם משלה, אבל היא כבר כאן.

*****

גיליון זה מוקדש לזכרה של ציפורה לוריא, חברת מערכת "ארץ אחרת", שהלכה לעולמה בטרם עת לפני שנה וחצי. מאמציה הרבים לקרב יוצרים ואמנים מן הפריפריה הדתית ומקרב קבוצות העולים השונות אל מרכז העשייה האמנותית בישראל יראו בוודאי פרי בשנים הבאות.

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה