דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
28 באוגוסט 2003 | מהדורה 17

גיור: המבחן והאתגר הגדול של הציונות

יותר ממיליון עולים שהגיעו לישראל בשנים האחרונות, ובהם למעלה מ-300 אלף איש שאינם יהודים על-פי ההלכה, הציתו מחדש ויכוח שימיו כמעט כימי המדינה: מי מגייר, מהו גיור והאם בכלל רצוי וצריך להציע לעולים החדשים להתגייר.

גיליון זה נערך מתוך תחושה כי ישנו פער שאינו ניתן לגישור בין תפישתם העצמית של רבים מאוד מהעולים, החווים את עצמם כישראלים לכל דבר, לבין מצבם מבחינת ההלכה היהודית, כפי שהיא מיוצגת בידי אנשי הרבנות הראשית, הממונה על תחום הגיור מטעם החברה הישראלית.

היות שהמערכת הרגילה של בתי-הדין הרבניים הערימה על המבקשים להתגייר מכשולים כה רבים, עד כי הגיור נפסק כמעט כליל, הוקמו בארץ בשנים האחרונות בתי-דין מיוחדים לגיור. אבל גם המערכת החדשה של בתי-הדין המיוחדים, האוהדת את המתגיירים באופן בסיסי, מוסיפה להערים בפניהם קשיים בדמותן של דרישות שונות, כמו התחייבות לשמירה מלאה על מצוות, העברת ילדי המתגיירים לחינוך דתי, הקפדה על התנהגותם של בני-הזוג היהודים
של המבקשים להתגייר, ועוד. השאלה הגדולה שנשאלת היא, מדוע במצב שבו רוב הישראלים אינם שומרים מצוות באופן מלא, נדרשת הקפדה זו מן המתגיירים דווקא. היטיב לנסח זאת לאחרונה ד"ר דימיטרי סליבניאק, הוגה דעות ופובליציסט שעלה מחבר-המדינות: "אם נעמי היא יהודייה חילונית, מדוע רות המואבייה צריכה להיות יהודייה דתית?".

הקולות המרתקים בגיליון זה שייכים, בין השאר, לקבוצה לא קטנה של יהודים שומרי מצוות, שקוראים לחברה הישראלית ולרבנות הראשית להתעורר ולהבין את גדול השעה שאנו ניצבים בפניה. הם קוראים להקל על המבקשים להצטרף לעם היהודי, כדי שלא ייווצרו, חלילה, ניכור ופערים שאינם ניתנים לגישור בין חלקיו השונים.

האם יש מי שישמע אותם?
הכתבה פורסמה בגיליון מספר17 של "ארץ אחרת". להזמנת הגיליון לחצו כאן

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה