דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
23 ביולי 2012 | מהדורה 65

דברים שבוערים בלבנו

מאמר מערכת

שמו של גיליון זה, "דברים שבוערים בלבנו", ניתן לו זמן רב לפני שמשה סילמן הצית את עצמו במרכז העיר תל אביב. זהו גיליון מיוחד, משום שהנושא הקושר בין המאמרים המופיעים בו איננו תחום מובהק, כפי שנהוג תמיד ב"ארץ אחרת". הפעם הנושא הקושר בין המאמרים הוא הרגשה. הגיליון מביא מאמרים על נושאים שהכותבים מחוברים אליהם באופן אישי: המאמרים והראיונות והמסות עוסקים בנושאים שיקרים ללבם של הכותבים – נושאים שהכותבים חשבו עליהם וחקרו אותם במשך זמן רב.

מהמסה של לוראן כהן העוסקת באמנים והוגים ישראלים הפועלים באירופה ומציגים את מדינת ישראל כיורשת של הרייך השלישי, דרך הריאיון שערכה נעמה צפרוני עם הפסיכואנליטיקאי הצרפתי אריק לוראן והניתוח הכלכלי-חברתי-תרבותי של פנחס לנדאו על שקיעת אירופה – הקורא מתוודע אל פנים שונות ועכשוויות מאוד של יחסינו עם היבשת ההיא.

קריאת ההתעוררות של חן גולן לציבור הדתי להצטרף למחאה, קריאתה של רונית לוי להתחדשות ערכית של החיים הישראליים, והניתוח שלי את הסיבות שבגללן הציבור הדתי עדיין לא הצטרף למחאה החברתית, חושפים תהליכי עומק שפוקדים את הציבור החילוני והדתי בישראל בנושא הכלכלי-חברתי.
הריאיון שערכה גלית בינט עם סגן ניצב בדימוס ד"ר אראלה שדמי על מצב המשטרה והכתבה של מרב דוד על השתלטות אינטרסנטית על סדר היום של התקשורת המסחרית פוגשים את המאמר של אריק גלסנר על סתימת פיות הנערכת למבקרי התרבות והספרות בעיתונים.
בצלאל כהן משווה בין החרדיות האמריקאית לזו הישראלית, וולדימיר אידזינסקי משווה בין ישראלים ותיקים לישראלים דוברי רוסית; מאיר קראוס מדבר על היחס של החברה הישראלית לזמן של המתגייסים לשירות צבאי, ורעיה הרניק באה חשבון עם יוזמי מלחמת לבנון הראשונה.
יש כה הרבה לומר על המצב העכשווי. על איך הגענו לכאן. ויש המחשבות שאינן מרפות באשר לדרך שנצטרך לעשות במשותף כדי לצאת מן המיצר.
מה שברור הוא שנצטרך לעשות משהו שכחברה לא עשינו מזמן. נצטרך לחשוב. בינתיים אנו מגישים לכם את הגיליון הזה כחומר מעודכן למחשבה על ההווה והעתיד שצריך להיגזר ממנו.

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה