דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
25 במרץ 2010 | מהדורה 55

ציור: סטפנו פררה

הביקורתיים החדשים – עצמאות מחשבתית בעידן פוסט-אידאולוגי

מאמר מערכת

זה התחיל בערך בשנת 2000. מאז פרוץ האינתיפאדה השנייה אנו מצויים בעיצומו של תהליך של בחינה מחדש של כל עמדות היסוד שלנו. החברה הישראלית משתנה. מחלוקות שאך לפני עשור קרעו אותנו לגזרים שוב אינן מעוררות את הלהט ההוא. אנחנו תקועים, אבל דווקא בגלל זה אנו מוכרחים לחשוב. התשובה לא מופיעה בשום ספר; המתכון לעתיד צריך להיות כולו (או לפחות רובו) פרי רוחנו.

זהו מקור לתחושות אין מוצא קשות, אך זהו בדיוק גם המקור לתהליך של התחדשות. ההכרח הוא שמביא את השינוי. הצורך לחשוב, שעדיין מבוזה בראש חוצות בידי נשאי תרבות ההבלים והכסף, הוא כעת המפתח לעתיד. ועל הצורך הזה לא ניתן יהיה להתגבר. נהיה מוכרחים לעמוד במשימה המיושנת הזו.

כלפי חוץ – דהיינו, בתקשורת – מצב החברה רק מחמיר והולך. גם במערכת החינוך יש בעיות חמורות. מצב העניים, החולים, והמוזנחים רק מידרדר. ובאשר למערכת הפוליטית בישראל – לא צריך להכביר מילים. היא מצויה במשבר החמור בתולדותיה.

אבל מתחת לפני השטח משהו קורה. זה לא מופיע בעיתונים; אי אפשר לצפות בזה בטלוויזיה; הפוליטיקאים שלנו לא מדברים על זה (כי הם לא יודעים שזה קורה).

זה קורה במקומות שאינם מעניינים איש, משום שהם אינם מספקים רייטינג: בתנועות הנוער, במכינות הקדם-צבאיות, בקבוצות של אזרחים מודאגים שנלחמים על כל מיני נושאים שונים ומשונים.

מתחת לפני השטח יש תנועה של התעוררות. היא מתחילה ברצון לקחת אחריות על המציאות שלנו; היא נובעת מן הסירוב להיכנע לתכתיבים רעיוניים ומוסריים מיובאים. יותר ויותר אנשים מתבוננים בחברה הישראלית פנימה, מתוך רצון להבין מה באמת קורה וכיצד ניתן לשנות תהליכים חברתיים ותרבותיים שליליים.

לתנועה הזו עוד אין שם. היא עוד לא יודעת שהיא תנועה. אבל הרוח כבר כאן והחברה מוכנה לשינוי, שנובע מתהליכי ההתבגרות הקשים שעברנו בשנים האחרונות, תהליכים שבהם פגשנו כולנו את גבול הפנטזיות שלנו.

עוד לפני שהתהליך הזה יגיע אל המערכת הפוליטית, הוא יתרחש במערכת התרבותית, שמשוועת לקול חדש, המאחד את החברה על בסיס ערכים משותפים, והמקצה לקולות הקיצוניים והמפלגים את מקומם הראוי. בשוליים.

 

המאמר פורסם בגיליון מספר 55 של "ארץ אחרת": הביקורתיים החדשים – עצמאות מחשבתית בעידן פוסט-אידאולוגי. להזמנת הגיליון לחצו כאן

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה