דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
28 באפריל 2005 | / מהדורה 27

השמאל הישראלי: חי או מת

החברה הישראלית עומדת בפני ביצוע תוכנית היתנתקות. אם לא יתרחש שינוי דרמטי במציאות, צה"ל יתחיל לפנות את יישובי חבל עזה וגוש קטיף, וכמה יישובים בצפון השומרון, בחודש אוגוסט הקרוב.

במשך תקופה ארוכה מאוד היה רעיון הפינוי של יישובים ישראליים מחבלי ארץ-ישראל שנכבשו במלחמת ששת-הימים נחלתו של חלק קטן בציבור הישראלי. לכאורה, נדמה כי תוכנית ההינתקות המתקרבת מבטאת את ניצחון העמדה השמאלית במציאות הישראלית. חשבנו, על כן, שיהיה מעניין לבדוק מה חושבים על עובדה זו אנשים שמחזיקים בעמדות אלו תקופה ארוכה. האם באמת מדובר בניצחון היסטורי, או שמא התמונה מורכבת יותר?

ביקשנו מאנשים המרכיבים את רוב הגוונים בקשת הדעות השמאלית בארץ לנתח את התהליכים שהובילו לשקיעתו של השמאל הישראלי, דווקא בזמן שבו לכאורה נדמה כי האידיאולוגיה שהוא דוגל בה עומדת להתממש.

חלק מרכזי מחשבון הנפש שעורכים הדוברים בגיליון מאבחן את החטא הכבד ביותר של ציבור זה כחטא הנטישה של העיסוק במרחב הציבורי הישראלי ובמצוקותיו. החשבון נעשה מתוך ניתוח מציאות אשר לפיו החברה שלנו, שנבנתה על אדני עמדות חברתיות ותרבותיות מוצקות, חווה בשנים האחרונות חלל חברתי ותרבותי עמוק, הגורם לתהליכי התפוררות מסוכנים בריקמת החיים בארץ. הציבור שהיה עמוד השדרה המכונן של החברה הישראלית, פנה לטפל בסמטה אחת של המציאות (השאלה הפלסטינית) והזניח חלק גדול מן המשימות הלאומיות האחרות. אלא שחברה צעירה בתהליכי התהוות אינה יכולה לוותר על המחויבות העמוקה והבלתי מתפשרת של האליטה המרכזית, שכוננה אותה. היא יכולה להצמיח, כפי שאכן עשתה, אליטות נוספות – כלכליות ואידיאולוגיות – אך היא אינה יכולה לוותר באמת, ולאורך זמן, על האליטה שתפקדה כאליטה המעצבת והמגבשת, גם אם היו במעשיה של זו לא מעט עוולות קטנות וגדולות. רפיונה ושקיעתה המוקדמים של אליטה זו הם בגדר אסון לאומי רב-ממדי. הם עושים את החברה לנכָה, שכן אחד האדנים המרכזיים שלה, זה שתפקד כאיבר האחראי להוויה התרבותית, החברתית, הכלכלית והצבאית, היה בהדרגה לשותף על תנאי.

אשר על כן, החברה הישראלית תיאלץ להמתין להתאוששותו ולהתחדשותו של לפחות חלק ממה שהיה פעם השמאל הישראלי, בעל המבט הלאומי והאזרחי הרחב, המחויב בכל נפשו לעתיד העם והמדינה. אין תחליף לקבוצה אנושית מובילה, בעלת יכולה הכלה, הפועלת מתוך תודעה של אליטה משרתת.

המאמר פורסם בגיליון מספר 27 של "ארץ אחרת": השמאל הישראלי: חי או מת?. להזמנת הגיליון לחצו כאן

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה