דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
1 במאי 2011 | מהדורה 60

חייהם הבלתי נחשבים של תושבי ערד

חברת "רותם אמפרט" בבעלות האחים עופר נחושה להקים מכרה פוספטים במרחק שלושה קילומטרים מערד, בצמוד ליישוב הבדווי המוכר אלפורעה. המכרה אמור להשתרע על 13,000 דונם – שטח השווה בגודלו לשטחה של העיר רמת גן, ולזהם את האוויר באזור

בערד נוהגים לומר ש"יש קסם באוויר". העיר ידעה בשנות קיומה עליות ומורדות. בתחילת דרכה היא היתה סיפור הצלחה. יישוב הבנוי על חזונו של בן גוריון. עיר מתוכננת ששימשה במשך שנים דוגמה לחוסן חברתי, לפיתוח, למעורבות תושבים ולהגשמה עצמית וקהילתית. בשנים האחרונות התושבים, העֵרים לאפשרויות הגלומות באזור כמוקד של תעשיות נקיות וכמרכז תיירות הקרוב לים המלח ומדבר יהודה, פעלו עם משרד הפנים כדי למצב את ערד כעיר תיירות נקייה.

עם זאת, ערד ידעה גם שנים רבות של הזנחה ממשלתית, שבאה לידי ביטוי באי השקעה בעיר, בפגיעה בתקציבים, במחירי תחבורה גבוהים ובהזנחת הכביש המוביל לערד. שנים רבות לא נוצרו מקומות תעסוקה חדשים, דבר שגרם לשיעור גבוה של עזיבה. אך עדיין ערד היא מקום מיוחד במינו שכיף לגור בו, מקום עם קהילה פעילה ומעורבת שלאקלימו אין תחליף ולנופיו אין אח ורע.

לעתים מתגנב החשד שהזנחת העיר והחלשתה אולי משרתים מטרה מסוימת – החלשת התושבים ופגיעה ביכולתם להתנגד למכרה שרעיון הקמתו מטיל צל כבד על העיר כבר זמן רב ומאיים על הקסם שבאוויר ועל איכות החיים. לאחרונה גבר האיום של השילוש הלא קדוש – הון ושלטון וביטחון – על ערד ועל הקסם באוויר. חברת "רותם אמפרט" בבעלות האחים עופר נחושה להקים מכרה פוספטים במרחק שלושה קילומטרים מערד, בצמוד ליישוב הבדווי המוכר אלפורעה. המכרה אמור להשתרע על 13 אלף דונם – שטח השווה בגודלו לשטחה של העיר רמת גן.

התנגדות הגורמים המקצועיים

משרד הבריאות קבע חד משמעית שהפעלת המכרה תגרום למוות של שבעה מתושבי ערד בכל שנה ולמספר לא ידוע של מקרי מוות ביישובים הסמוכים. לדברי המשרד, הפעלת המכרה תגרום גם להחמרה במחלות נשימה בקרב ילדים וזקנים, לעלייה בתחלואה בסרטן ולעומס נוסף על בית החולים סורוקה, שהוא בית החולים היחיד בנגב. להתנגדות משרד הבריאות הצטרף המשרד לאיכות הסביבה. המכרה יפגע גם בנופים הייחודיים לסביבה שאין שני להם.

למרות התנגדותם הנחרצת של הגורמים המקצועיים במשרדי הממשלה – ולמרות ההתנגדות של עיריית ערד, של תושבי ערד ושל הבדווים באזור – דחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את חוות הדעת של מומחי משרד הבריאות ופנה לגורם אחר, לכאורה בלתי תלוי, כדי לקבל את חוות דעתו. פרופ' שפירא, סמנכ"ל בית החולים הדסה, מומחה להרדמה ולא לבריאות הציבור והשפעות של זיהום אוויר, הוגדר "כמומחה בלתי תלוי", דבר המרמז כי מומחי משרד הבריאות הם "בעלי אינטרס" ומפיקים תועלת אישית מהבעת דעתם נגד המכרה. נוצר תקדים מסוכן, ולפיו מקצועני משרדי הממשלה אינם מייצגים את האינטרס של הציבור, ויש למנות "גורם בלתי תלוי" שיכריע בין טובת התושבים לבין האינטרסים הכלכליים.

כתושבות ערד וכאזרחיות המדינה אנו תמהות מה גרם לראש הממשלה, המשמש כשר הבריאות, להתערב בחוות הדעת של מומחי משרדו, ומדוע פנה מזכירו הצבאי למשרד הבריאות כדי שישנה את דעתו. לפתע פתאום דוברי ראש הממשלה הופכים את סוגיית המכרה לסוגיה בטחונית. לפתע, בשם סיבות בטחוניות עלומות, יש להכשיר את השרץ ולהבטיח את הפעלת המכרה. כידוע, כשרוצים בישראל להסיר נושא מסדר היום הציבורי, נתלים בנימוקים "בטחוניים" ומתייגים את המתנגדים כפתאים או כמי שמסכנים את בטחון המדינה. באווירת פחד, הדיון הציבורי מושתק ונעלם ההיגיון המחייב לשקול את ה"שיקולים הביטחוניים" מול הסיכונים לחיי אדם.

אך לא הפעם. אנחנו לא מתבלבלים.

תושבי ערד והסביבה עתרו לבג"ץ כדי לחשוף את תוכן הדו"ח ה"בלתי תלוי" הסודי הנוגע לבריאותנו ואת השיקולים הבטחוניים שבגללם מוכן ראש הממשלה להקריב את חיינו. אם בית המשפט יקבל את עתירתנו, אולי נצליח לנתק את הקשר שבין הון, שלטון וביטחון.

 

המאמר פורסם בגיליון מספר 60 של "ארץ אחרת": עיר על גבול העולמות – ירושלים, אהובתי. להזמנת הגיליון לחצו כאן

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה