דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
1 במאי 2011 | מהדורה 60

צילום: אביר סולטן, פלאש 90

למי תהיה שייכת משטרת ישראל

האם ידעתם שהמדינה מפריטה את מרכז ההדרכה לשוטרים? אמנם, השר לביטחון הפנים מתעקש שגם לאחר שמרכז ההדרכה של משטרת ישראל יופרט, יישמרו קורסי הליבה – כמו בילוש, חקירות ומודיעין – בידי המשטרה. אבל מנספח לחוות דעתו של היועץ המשפטי למשטרה, שהגיע לידי "ארץ אחרת", עולה תמונה שונה לחלוטין

אין זה סוד שהמדינה מתפרקת מתחומי אחריותה המסורתיים, ומעבירה עוד ועוד מסמכויותיה לידיים פרטיות. למרות זאת, לא מתקיים בישראל דיון ציבורי מעמיק וראוי בהפרטות הנקודתיות ובמשמעות המצטברת שלהן. רוב ההפרטות נעשות בצנעה, הרחק מן הפיקוח והבקרה הפרלמנטרית, ובהיעדר ריכוז מקיף של נתונים ומעקב אחר כלל תוכניות ההפרטה, נמנעת ממקבלי ההחלטות ומהציבור הישראלי תמונה שלמה של העתיד הקרוב שצפוי לנו. הנה דוגמה אחת מני רבות להפרטה שחומקת מתחת לרדאר ועשויה לעורר תשומת לב ציבורית כשאולי יהיה מאוחר מכדי לתת עליה את הדעת.

40,000 שעות לידי זכיינים פרטיים

כבר יותר משלוש שנים שחברי הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה) ודוד אזולאי (ש"ס) – בשיתוף עם עו"ד גלעד ברנע, ממובילי העתירה לביטול ההפרטה של בתי הסוהר – מנסים למנוע את הפרטת מרכז ההדרכה של משטרת ישראל. לפי התכנון, בתוך כשלוש שנים עתיד מרכז חדש בבית שמש להחליף את שמונה-עשרה נקודות ההדרכה המשטרתיות הפזורות בישראל, ובשלב הראשוני יועברו כ-40 אחוזים מפעילויות ההדרכה המשטרתיות (שהן כ-40,000 שעות) לידי זכיינים פרטיים. לאחרונה חתמה המדינה על הסכם זיכיון לעשרים ושתיים שנים להקמת מרכז ההדרכה החדש עם חברת "פוליסיטי" – תאגיד שהוקם לצורך ההתמודדות במכרז וכולל את חברת "שיכון ובינוי" (מקבוצת אריסון), את "חברת השמירה", שהיא חלק מתאגיד האבטחה העולמי G4S, ואת חברת "ג'ון ברייס" המתמחה בהדרכה.

"תמוה לגלות שאחד מ'קבלני הידע' בקבוצה שזכתה במכרז הוא חברת אבטחה פרטית", אומר עו"ד ברנע ומכוון ל"חברת השמירה". "לא ברור כיצד היא יכולה לפעול הן כתאגיד אבטחה המונחה גם על ידי משטרת ישראל והן כמכשיר ומדריך של אותם שוטרים". במשרד לביטחון הפנים דוחים את הטענה ומדגישים שבתחילת הדרך פרסם המשרד את תנאי הסף להתמודדות במכרז וכי משפטנים בדקו את הנושא בקפידה ולא מצאו כל פגם בהתמודדות של "חברת השמירה". "לפי תפישה זו אפשר לטעון שאף גוף לא יכול להתקשר לביצוע מיזמים במשטרה", אומרים במשרד לביטחון הפנים. "שכן המשטרה אחראית על הסדר הציבורי, על חקירות וכמובן שעל כל תושבי המדינה לרבות החברות עצמן".

שעות ספורות לאחר מעמד החתימה עתרו "אפריקה ישראל" ו"אלביט מערכות", שתי החברות שהפסידו במכרז הענקי שעלותו מוערכת בכ-2 מיליארד שקלים, לבית המשפט המחוזי בירושלים בדרישה למנוע את ההכרזה על הזכייה במכרז. בית המשפט נענה לבקשת השתיים, שטענו שהמדינה הסתירה מהן חלק חשוב מתנאי המכרז, והוציא צו ביניים, אבל למרות העיכובים המשפטיים סביר להניח שהפרטת מרכז ההדרכה המשטרתי תצא לבסוף אל הפועל, אלא אם תוגש נגדה עתירה לבג"ץ שתצליח לעצרה.

שוטרים התלויים בחסדי הזכיינים

בשנים האחרונות ניהלו הח"כים יחימוביץ' ואזולאי תכתובות עם משרד האוצר ועם המשרד לביטחון הפנים והזהירו בהן מפני הסכנות הכרוכות במהלך שיביא להדרכת שוטרי ישראל בידי נציגיהם של אנשי עסקים בעלי עוצמה ואינטרסים.

הח"כים הצביעו גם על סכנת ההשחתה הטמונה בהפרטה – סכנה הנובעת לטענתם מכך שהעובדים של הזכיין הם אלה שיקבעו אם שוטרי ישראל, מזוטר עד בכיר הניצבים, יעברו קורסים שונים (חלקם בתחומי "הליבה המשטרתית", כמו בילוש, חקירות ומודיעין). "מצב שבו שוטרים תלויים בחסדיהם של אנשים פרטיים לצורך קידומם הוא מצב המותיר פתח עצום להפעלת לחצים על שוטרים", כתבו יחימוביץ' ואזולאי.

בשעת "שאלות ותשובות" שהתקיימה בתחילת חודש מרץ בכנסת עם השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' (ישראל ביתנו) עימתה אותו ח"כ יחימוביץ' עם הסכנות הטמונות בהפרטת מרכז ההדרכה המשטרתי. אהרונוביץ' הדף את הטענות, כינה אותן "אי הבנה", אמר כי "במסגרת המכרז נעשתה חלוקה מובהקת וברורה בין סמכויות הזכיין ובין הסמכויות הניתנות למשטרה" והדגיש כי "מקצועות הליבה תמיד יישארו בידי המשטרה".

מסרבים לענות על השאלות

אבל מחוות הדעת של היועץ המשפטי למשטרה עו"ד שאול גורדון עולה תמונה שונה לחלוטין. נכון אמנם שבחוות הדעת עצמה נאמר כי שיעורי הליבה יישארו באחריות משטרת ישראל גם במרכז ההדרכה החדש, אבל מהנספח המצורף לאותה חוות דעת (שהגיע לידי "ארץ אחרת") עולה כי מורים מטעם הזכיין הם שילמדו קורסים רבים הנמנים עם שיעורי הליבה. למשל, אזרחים הם שיעבירו קורס לראשי צוותי בילוש בבית הספר לחקירות ומודיעין (אח"מ), והם שיעבירו קורסים בדיבוב ושכנוע. אפילו שיעורים באתיקה מקצועית, ובדילמות פיקודיות בקורס קציני חקירות, יהיו באחריות אזרחים. למרבה הצער, הן המשטרה והן המשרד לבטחון הפנים לא השיבו לשאלות שהפנתה אליהן "ארץ אחרת" על הפער בין חוות הדעת של היועץ המשפטי למשטרה לבין הנספח של אותה חוות דעת.

שלטון הפקידים והזכיינים

עוד בטרם התקבלה חוות הדעת של היועץ המשפטי למשטרה ערערו הח"כים יחימוביץ' ואזולאי על מידת החוקתיות של המהלך, מאחר שעל פי הנחיה של היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין הפרטה של סמכויות שלטוניות יכולה לצאת לפועל רק מכוח חקיקה ראשית שתסדיר אותה (כמו, למשל, ביוזמה להקמת בית הכלא הפרטי, שבוטלה לבסוף בידי בג"ץ). "אתם רוצים לכפות עלינו בדלת האחורית הפרטה של מרכז ההדרכה של המשטרה?" הטיחה ח"כ יחימוביץ' בנציגי המשטרה והאוצר באחד מדיוני ועדת הפנים והגנת הסביבה בנושא. "בלי שום חקיקה? בלי כנסת? בלי ממשלה? בלי כלום?… הקריאה שצריכה לצאת מכאן היא לכל הפחות תביעה לעשות זאת בחקיקה ראשית. אז נקיים דיון ציבורי נרחב, נראה מה המחוקקים חושבים על זה, מה הממשלה חושבת על זה… אבל הכל על ידי פקידים?"

היועץ המשפטי לממשלה אינו עונה

בתום דיון סוער החליטו כל חברי ועדת הפנים לדרוש את הקפאת הפרטת מרכז ההדרכה המשטרתי עד להגשת חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה, וח"כ יחימוביץ' אף איימה לעתור לבג"ץ אם המהלך לא יופסק. בעקבות האיום הזה הגיעה לבסוף חוות דעת, אלא שהיא לא היתה של היועץ המשפטי לממשלה אלא של המשנה הפלילי שלו, עו"ד רחל גוטליב. עו"ד גוטליב, שהיתה בעבר עוזרת ליועץ המשפטי של המשטרה וסגנית היועצת המשפטית של המשרד לביטחון הפנים, אימצה את עמדתו של היועץ המשפטי למשטרה. "איננו רואים שיש מקום להתערבות היועץ המשפטי לממשלה בהמשך הליכי המכרז לרכישת שירותי הדרכה עבור משטרת ישראל תוך הסתייעות בגורם פרטי, ולהתנותו בהליך חקיקה והחלטת ממשלה מקדימים", כתבה גוטליב. "אנו סבורים כי זהו מסוג ההליכים הנכללים במסגרת סמכותה הטבועה של רשות מנהלית לפעול". וגוטליב הוסיפה וכתבה כי "הדרכה מקצועית של שוטרים איננה מסוג הפעולות שיש עמן הפעלת 'סמכות שלטונית', וודאי לא הפעלת סמכויות של הרשות כלפי האזרח".

חוות דעת זו, שקבעה כי העברת ההדרכה של שוטרי ישראל לידיים פרטיות אינה בגדר העברת סמכויות שלטוניות, סללה את הדרך להפרטת בית הספר לשוטרים ועוררה את זעמם של המתנגדים למהלך. "בחוות הדעת של המשנה הפלילי ליועץ המשפטי לממשלה אין לא דיון ולא התייחסות של ממש לשאלה העקרונית אם ניתן בכלל להעביר לידיים פרטיות את הדרכתם והכשרתם של שוטרי משטרת ישראל", אומר עו"ד גלעד ברנע. "הגיעה העת שהיועץ המשפטי לממשלה יפסיק את שתיקתו הנמשכת בעניין ויאמר את דברו – כפי שהתבקש לעשות על ידי ועדת הפנים של הכנסת – עוד לפני שהעניין יובא אל פתחו של בית המשפט. זהו תפקידו וזוהי חובתו במדינת חוק". עושה רושם שבקרוב יחזור בג"ץ ויידרש לדון בגבולות ההפרטה.

באותו עניין: אנשיל פפר, הראשונה לציון, על המשטרה העירונית הפרטית הראשונה בישראל

 

המאמר פורסם בגיליון מספר 60 של "ארץ אחרת": עיר על גבול העולמות – ירושלים, אהובתי. להזמנת הגיליון לחצו כאן

עמית יולזרי הוא סגן עורך התוכנית "הינשופים" בערוץ 8

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה