דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
22 במאי 2014 | / מהדורה 69

נערה מריעה לציון שלוש שנים להורדתו מהשלטון של עלי עבדאללה סלאח, צנעא, 2014

מאמר מערכת מהדורה 69

זה שלוש שנים ש"האביב הערבי" דופק על הדלת הישראלית. התקווה לשינוי, שמפעמת בלב עשרות מיליוני בני אדם שקולם קיבל לפתע תוקף ומשמעות, אינה יכולה להותיר שום בן אנוש אדיש נוכח התרחשותה

זה שלוש שנים ש"האביב הערבי" דופק על הדלת הישראלית. התקווה לשינוי, שמפעמת בלב עשרות מיליוני בני אדם שקולם קיבל לפתע תוקף ומשמעות, אינה יכולה להותיר שום בן אנוש אדיש נוכח התרחשותה. עשרות מיליונים גילו לפתע את ערכם, ואת יכולתם להשפיע על בניית עולמם. זהו רגע היסטורי גדול, שעתידות להיות לו השפעות מרחיקות לכת ברמה העולמית והאזורית כאחת.

מנגד, על התקווה הזאת מאיימים באופן אכזרי כוחות שפוחדים מן השינוי ורואים באפשרות הדמוקרטית, גם בגרסתה הערבית הממותנת, פתח לשינויים שעשויים למוטט את עולם הערכים הישן. כפי שכותב פרופ' אמל ג'מאל מאוניברסיטת תל אביב במהדורה זו, האפשרות הדמוקרטית עלולה להיחטף על ידי כוחות שמשתמשים באנרגיה הדמוקרטית כדי להביא לביטולה.
רוב המאמרים המופיעים במהדורה זו רואים באביב הערבי את ראשיתו של שינוי אזורי מבורך, ומשווים בין המתרחש במרחב הערבי לבין אביב העמים האירופי באמצע המאה ה-19. ימים יגידו אם הם צודקים.
מערכת "ארץ אחרת" התעניינה בשאלה מה חושב הציבור הערבי בישראל על אירועי האביב הערבי, וכיצד האירועים האלה משפיעים על המגזר הפלסטיני בישראל. התשובות מונחות לפניכם, הקוראים, והן שבות ומעלות את שאלת יחסי ערבים ויהודים בישראל. באופן מרומז עולה מן המאמרים האפשרות להיווצרותה של אפשרות נוספת, שטרם התגבשה לכלל הצעה, בדבר היכולת לחיות במציאות מורכבת, שבה הבררות אינן בין הכל – ללא כלום.

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה