דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
31 בדצמבר 2007 | מהדורה 42

מאמר מערכת

מזה כשבע שנים, מאז ראשית ימי האינתיפאדה השנייה, סובלים היישובים הסמוכים לרצועת עזה מניסיונות חדירה, ירי קסאמים וירי פצצות-מרגמה. בשנתיים האחרונות המצב החמיר ואזעקת צבע אדום הפכה למלווה קבועה של חיי התושבים באזור זה. על-פי חוק, שעבר בשנה זו בכנסת, 46 יישובים ואלפי תושבים מתגוררים בשטח שעוטף את רצועת עזה עד למרחק שבעה קילומטר ומגדיר אותם כיישובי קו-עימות. מכיוון שקיימת התרחקות תודעתית של הציבור הרחב מן העובדה הבלתי-נסבלת שחלק מן הארץ נתון במצב מלחמה באופן יום-יומי, סברה המערכת כי ישנה חשיבות להתוודע אל הסוגיות המעסיקות את מי שסופגים בגופם, בפרנסתם ובמצבם הנפשי את מחיר העימות הבלתי-פוסק עם הפלסטינים בעזה. המסע […]

מזה כשבע שנים, מאז ראשית ימי האינתיפאדה השנייה, סובלים היישובים הסמוכים לרצועת עזה מניסיונות חדירה, ירי קסאמים וירי פצצות-מרגמה. בשנתיים האחרונות המצב החמיר ואזעקת צבע אדום הפכה למלווה קבועה של חיי התושבים באזור זה. על-פי חוק, שעבר בשנה זו בכנסת, 46 יישובים ואלפי תושבים מתגוררים בשטח שעוטף את רצועת עזה עד למרחק שבעה קילומטר ומגדיר אותם כיישובי קו-עימות.
מכיוון שקיימת התרחקות תודעתית של הציבור הרחב מן העובדה הבלתי-נסבלת שחלק מן הארץ נתון במצב מלחמה באופן יום-יומי, סברה המערכת כי ישנה חשיבות להתוודע אל הסוגיות המעסיקות את מי שסופגים בגופם, בפרנסתם ובמצבם הנפשי את מחיר העימות הבלתי-פוסק עם הפלסטינים בעזה.

המסע להכרת יישובי עוטף-עזה כלל סיור לימודי של המערכת ביישובי האזור, מפגשים עם תושבים, ריאיונות עם דמויות מפתח באזור, ושהות של כתבי ארץ אחרת ביישובים שעליהם נכתבו המאמרים.
כעת, עם סיום העבודה על הגיליון, אנו סוברים כי ביישובי עוטף-עזה באים לידי ביטוי כמה מן הסוגיות המצערות ביותר של המציאות הישראלית העכשווית וביניהן: אי-לקיחת אחריות מצד הממשלה למיגון מלא של היישובים המופגזים ביותר באזור, קיבוץ נר-עם והעיר שדרות; הפרטה רחבה של שירותים חיוניים ובהם, בין השאר, השירות הפסיכולוגי של העיר שדרות והעברתם לאחריות של עמותות ונדבנים; אי-טיפול של משרד הפנים בהיעדר הנהגה עירונית ראויה ברבים מיישובי הדרום בכלל ובעיר שדרות בפרט; אי-השקעה לאומית מאסיבית, כלכלית ותרבותית, ביישובים שסופגים בגופם את מחיר מדיניות הממשלה, ואי-מתן תשובה ראויה לירי הבלתי פוסק של רקטות על שטחה הריבוני של מדינת ישראל.

עקבות המרירות שהותיר טיפולן הכושל של ממשלות ישראל רבות בעיר שדרות עדיין ניכרים, גם כיום, שנים רבות לאחר הקמתה השערורייתית כעיירת-פיתוח נידחת. סימני ההפקרה הממושכת עדיין קיימים, ועמם נותר על כנו גם הצער שנחרט בלבם של מי שנחשבו בעבר ל"ישראל השנייה". ובכל זאת, ישנם סימנים המעידים על גילויי יוזמה קהילתיים ועל חוסן פנימי של תושבי האזור ושל אנשי העיר שדרות שבוחרים להישאר במקום. מכללת-ספיר משגשגת, וישנם יישובים, מפעלים ופרויקטים חינוכיים שעושים חיל. קיימת נכונות לשאת בנטל הכבד, ומצד שני, ישנו צימאון עצום לגילויי סולידריות של החברה והממשלה עם אנשי עוטף-עזה.

במהלך הסיור שערכנו בחבל שמענו פעמים רבות את הבקשה: לבוא לשדרות ולשאר היישובים באזור, לערוך שם קניות, לבקר בסינמטק; לתת לאנשי המקום הרגשה שהם אינם לבד.

במבי שלג

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה