דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
31 באוקטובר 2002 | מהדורה 12

על משיחיות השקר הכלכלית

במשך שני העשורים האחרונים היה רעיון ההפרטה בבחינת האורים והתומים של רוב ראשי הכלכלה הישראלים. הכלכלה הריכוזית שהונהגה במדינה מאז ראשיתה, מתוך ניסיון ליצור חברה, עד כמה שניתן שוויונית, הלכה והתמוססה. זוהרו של הרעיון הסוציאליסטי הועם ככל שהתברר שהמערכות הציבוריות המופקדות על התחומים שונים של החיים הישראליים סובלות מחוליים עמוקים:

ביורוקרטיה משתקת, פוליטיזציה חריפה של גופים האמורים להיות נקיים משיקולים אלה, שימוש בכספי ציבור באופן שערורייתי, וכמובן פרשות שחיתות רבות. על כל אלה נוספה בשנות התשעים התרסקותו של הגוש הקומיניסטי, עניין שקיבע בתודעה העולמית את הרעיון שהשאיפה לשוויון כלכלי בין בני-האדם נוגדת את הטבע האנושי.

בישראל עצמה הלכה והשתרשה התחושה, שהסולדריות החברתית שאפיינה את שנות ההקמה של המדינה שוב אינה נחוצה. רעיונות השוק החופשי שלהבו את הלבבות והסיכוי להתעשר, מהר ובקלות, היה לאליל החדש של שכבות רחבות.

גיליון זה נערך כדי לבדוק מה היו תוצאותיו של תהליך ההפרטה עבור החברה הישראלית הרחבה, מי הרוויח ממנו ומי הפסיד. איננו מתיימרים לגעת בכל התחומים שתהליך ההפרטה הגיע אליהם.אולם עשינו מאמץ לבדוק מה בדיוק קורה לשטחים רבים ומגוונים בחיינו כשמכשיר ההפרטה חדר אליהם.

הכתבה התפרסמה בגיליון מספר12 של "ארץ אחרת". להזמנת הגיליון לחצו כאן

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה