דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
22 באפריל 2012 | מהדורה 63

שלטון היועצים – חברות הייעוץ האסטרטגי מעצבות אותנו מחדש

מאמר מערכת

מערכת "ארץ אחרת" התחילה להתעניין בחברות הייעוץ האסטרטגי בחודש מרס האחרון, כשהממשלה פרסמה מכרז לחברות ייעוץ שיעזרו לה לגבש תוכנית אסטרטגית כלכלית וחברתית עבור מדינת ישראל. על פניו, היה מדובר בעניין בלתי מתקבל על הדעת. מדוע שחברת ייעוץ בינלאומית תכין תוכנית חברתית-כלכלית עבור ממשלת ישראל? השאלה הזאת היתה נקודת מוצא למסע ארוך שערכנו במטרה להבין את תפקודן ואת מעמדן ומהותן של החברות האלה.

מהי חברת ייעוץ אסטרטגי? כיצד היא פועלת? מנין צמח הרעיון? האם נכון להעביר את סולם הערכים שמושל בתחום העסקי גם אל התחום הציבורי והממשלתי? מה עושות חברות ייעוץ אסטרטגי מקומיות ובינלאומיות בישראל? מדוע רוב הציבור – גם הציבור המשכיל ביותר – איננו יודע דבר על קיומן ותפקודן? גיליון זה הוא ניסיון לצלול לתיבת פנדורה לאומית ובינלאומית ולשאול שאלות יסוד על אודות הדוֹגמוֹת המכוננות את הקשר בין כלכלה לחברה ברגע זה.

הייעוץ האסטרטגי הוא תהליך שבו החברה המזמינה, יחד עם חברת הייעוץ, מנסחות את החזון של החברה; מגדירות מטרות ויעדים; עורכות אבחונים וניתוחים; מנסחות תוכנית אסטרטגית ומתכננות כיצד ליישם את התוכנית הזאת וכיצד לבקר אותה. התהליך אורך בין שישה לשישה חודשים, ובמהלכו צוותים של חברת הייעוץ "נכנסים לעצמות" של הגוף שהזמין את הייעוץ ודולים ממנו כל פיסת מידע הרלוונטית עבור בניית התוכנית האסטרטגית. המחיר של פרויקט כזה נע בין כמה עשרות אלפי שקלים למאות אלפי דולרים, תלוי בהיקף הפרויקט ובמעמדה של חברת הייעוץ.

בישראל פועלות חברות ייעוץ מקומיות רבות, ויש בה סניפים של כמה חברות ייעוץ בינלאומיות חשובות. העבודה בחברת ייעוץ מובילה נחשבת יוקרתית, וצעירים רבים מבקשים להיות חלק מעולם הייעוץ האסטרטגי.

במהלך התחקיר המרתק במיוחד על אודות אופי הפעילות של החברות האלה, התברר לנו בין השאר מדוע גופים מזמינים ייעוץ אסטרטגי ועל אילו תשתיות פילוסופיות ואידיאולוגיות מושתתות ההזמנות האלה. שהרי, להתייעץ זה דבר מצוין. כשחברת ייעוץ היא בעלת ענווה, היא עשויה להועיל מאוד לגוף שעבורו היא עובדת. השאלה היא מתי נחצים הקווים והייעוץ מפסיק להיות ייעוץ והופך לתהליך שבו הגופים ה"מיועצים" סובלים מאובדן העצמיות, אובדן יכולת ההכרעה העצמית, כניעה לנורמות דרוויניסטיות, כניעה לסדר יום מיובא ועוד צרות רבות וקשות.

אני מבקשת להדגיש כי גיליון זה איננו מבקש לבוא חשבון עם חברות ייעוץ ספציפיות. מטרתו היא לספק לציבור מידע בשאלות יסוד ערכיות וציבוריות על אודות הנעשה בכספו, לעתים קרובות שלא בידיעתו – לא רק בחברות פרטיות, אלא גם במערכות ציבוריות וממשלתיות מרכזיות. הציבור זכאי לדעת הרבה יותר מכפי שהוא יודע כיום על אודות פעילותם של גופי ייעוץ שמדינת ישראל משופעת בהם. כשהתמונה תתבהר, יהיה אפשר להחליט באילו סוגים של ייעוץ אנו מעוניינים ועל אילו סוגים של ייעוץ ניתן ואף רצוי לוותר.

במבי שלג היתה העורכת הראשית והמייסדת של "ארץ אחרת"

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה