דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה

עצרת רבין: ציבור ישראלי גדול וצעיר שלא התייאש מן החלומות הגדולים על אודות תיקון החברה

תנועות הנוער מגלות מנהיגות

העצרת לזכרו של ראש הממשלה יצחק רבין שערכו תנועות הנוער השנה הכילה סיפור מרתק על אודות שינוי ציבורי רחב. הוויכוח התקשורתי על אופיין של שתי העצרות שהתקיימו לזכרו של רבין סימא את העיניים מלראות שהעצרת היא הביטוי המרכזי של תהליך הידברות ושיתוף פעולה שהולך ונרקם לאורך כמה שנים בין תנועות הנוער הישראליות המרכזיות, הדתיות והחילוניות

העצרת לזכרו של ראש הממשלה יצחק רבין שערכו תנועות הנוער השנה הכילה סיפור מרתק על אודות שינוי ציבורי רחב. הסיפור הזה טרם סופר.

כידוע, השנה התקיימו שתי עצרות מרכזיות. העצרת הראשונה, ביוזמת עמותה בשם "ישראל יוזמת" התקיימה במוצאי שבת ה-1 לנובמבר בכיכר רבין בתל אביב, והשנייה התקיימה בדיוק שבוע לאחר מכן, בדיוק באותו מקום. העצרת השנייה נערכה על-ידי קואליציה שמורכבת בעיקר מתנועות הנוער והנושאת את השם "זוכרים את הרצח, נאבקים על הדמוקרטיה".

העצרת הראשונה בקשה להדגיש את דרכו המדינית של רבין שנגדעה ואלו השנייה בקשה להתמקד בחיזוק ערכי הדמוקרטיה בקרב המחנות הניצים שמשותפת להם הברית הציונית ובראשם מחנה תנועות הנוער.

הוויכוח התקשורתי על אופיין של שתי העצרות סימא את העיניים מלראות שהעצרת היא הביטוי המרכזי של תהליך הידברות ושיתוף פעולה שהולך ונרקם לאורך כמה שנים בין תנועות הנוער הישראליות המרכזיות, הדתיות והחילוניות. מדובר בתהליך שהחל ביוזמת תנועת "דרור ישראל", תנועת הבוגרים של הנוער העובד והלומד עם תנועת בני עקיבא, ואליו הצטרפו רוב תנועות הנוער הפועלות בישראל. מהלך זה מגובה גם בתכנית לימודים משותפת לכל המזכ"לים של תנועות הנוער המתקיימת במכון מנדל למנהיגות חינוכית בירושלים.

הידברות ודיאלוג אמתי בין קבוצות שלהן מחלוקות ערכיות אינן תהליך פשוט. אך ההרגשה שהמחבר רב על המפריד ושיש כאן הזדמנות לפעול יחד בזירה שנזנחה לגמרי על ידי הנהגת המדינה עשו את שלהן. נראה שהקרדיט לשינוי הזה, שמובל בכל תנועות הנוער בידי אנשים אמיצים בעלי תפישות עולם מוצקות, מגיע בראש ובראשונה למחאה החברתית של קיץ 2011, מחאה שהנטיעות שנטעה קמלו בחלקן, וחלקן האחר העמיק אט-אט שורשים ועתה מתחיל ללבלב.

האחריות של הקבוצה הישראלית הצעירה והמחויבת לעתיד המדינה, קבוצה הנמצאת בתנועות נוער שונות ואף יריבות מפעימה, בייחוד על רקע החלל הגדול הקיים בקבוצה הבוגרת של החברה הישראלית.

זוהי מהדורה מלאת תקווה, על אודות ציבור ישראלי גדול וצעיר שלא התייאש מן החלומות הגדולים על אודות תיקון החברה, תיקון האדם ויצירת חברת מופת שפיעמו בתנועה הציונית מראשיתה.

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובה אחת

הגיבו לכתבה