דלג לתוכן הראשי
עיתון בשירות החברה
19 באוקטובר 2000 | מהדורה 01

PAX JUDEA

כוח שלום יהודי בינלאומי, יוקם בשנת 2001. הכוח יישלח למוקדי מצוקה בעולם. המקימים: הפדרציות היהודיות באנגלית ובניו-יורק ומכון כרמל למנהיגות איכותית

לקראת שנת 2001 עתיד להתגבש כוח שלום יהודי בינלאומי, שיישלח למוקדי מצוקה בעולם. הרעיון בדבר הקמת "The World Jewish Peace Corps" התגבש בזמן האחרון, בעקבות משלוח כוחות שלום בינלאומיים למוקדי הרעש בתורכיה, להצלת הפליטים בקוסובו ולרעבים באפריקה.

"ההכרה שיהודים יכולים, וצריכים, לעזור גם ללא-יהודים הולכת וגדלה", טוען ראובן גל, העומד בראשו של מכון כרמל למנהיגות איכותית, השותף בהקמת הכוח יחד עם הפדרציות היהודיות בניו-יורק ובאנגליה. גל היה בעבר הפסיכולוג הראשי של צה"ל.

"כוח שלום יהודי מגשים ערכים יהודיים מרכזיים": תיקון עולם, צדקה, והרעיון כי כל בני האדם נוצרו בצלם אלוהים".

גל ושותפיו ערכו מחקר בקרב קבוצות מיקוד של צעירים יהודים בעולם, ומצאו כי רבים מהם מעוניינים לתרום לקהילה גם כיום, בעידן ההיי-טק, ואם ניתן לשלב שהייה במקומות נידחים בעולם עם פעילות וולונטרית, מה טוב. כוחות השלום הבינלאומיים, השולחים היום יותר מעשרת אלפים צעירים אמריקאים למקומות כגון תורכיה, יוגוסלביה לשעבר ורואנדה, מהווים דגם מועדף עבור צעירים אלה.

גל איננו סבור שיש בתכנית זו משום סתירה לעריכ הציונות ולתוכניות אחרות שמטרתן להביא צעירים יהודים מרחבי העולם ארצה. "להפך", טעון גל, "היום אין שום קשר בין תפוצות יהודיות שונות בעולם, מה שיכול להשתנות דווקא באמצעות כוח השלום היהודי, שישלב יהודים ממזרח וממערב, וגם מישראל, שישהו זמן רב יחדיו".

הוגת הרעיון היא מגי ברטורא, שעמדה בראש המחלקה לפרויקטים מיוחדים של התנועה הקיבוצית המאוחדת, וכיום חברה במכון כרמל: "הכוונה היא ליצור מסגרת המאפשרת תלמוד תורה עם מעשים טובים. מסגרת המעודדת צעירים יהודים החיים בחברות פתוחות להיות מעורים בעולם הגדול כיהודים, כך שהיהדות שלהם תהיה לפריזמה שדרכה הם רואים את העולם".

במסגרת התוכנית מתחייבים הצעירים, בני 25-19 ("ביחס לישראלים המשרתים בצבא נהיה יותר גמישים", מבטיח גל), לשנת שיורת באחד ממוקדי המצוקה בעולם. החודשיים הראשונים בשנה ניועדים להכשרה מרוכזת בישראל. המשתתפים יוכשרו לקראת התנאים המיוחדים באזור שבו הם עתידים לפעול.

המתנדבים יפתחו מיומנויות טכניות, רפואיות וארגוניות בסיסיות, וכן ידע במנהגי המקום שאליו הם מיועדים. כמו כן הם ילמדו מקורות יהודיים ("מבראשית ועד בובר") הנוגעים לשאלות מוסריות בכלל ולדילמות העלולות לצוץ במהלך פעילותם בפרט.

בהמשך השנה יוסיפו הצעירים לגור במתחם משותף, בין אם יתנדבו לפרויקט מסוים ובים אם יתפזרו לעבודות שונות. המטרה היא שהחבורה תתגבש כמעין קהילה יהודית תוך כדי לימוד מקורות וסביב לוח השנה היהודי.

הוגי התוכנית מקווים כי בוגרי שנת השירות בכוח השלום היהודי יהוו בעתיד רשת מנהיגות יהודית פעילה בתפוצות ובישראל.

גם משרד החוץ התגייס לעניין. גורמים במשרד מסרו כי הם מאמינים בהחלט שהדבר יכול להוות חלופה עבור תרמילאים, המבקשים יותר מאשר לרבוץ על החוף אי-שם.

 

המאמר פורסם ב"ארץ אחרת" גיליון מספר 1: "האוונגרד היהודי – האם צומח מיגזר ישראלי חדש?". לחצו כאן להזמנת הגיליון

איתן להמן הוא משפטן

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובות

הגיבו לכתבה